دوستانی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته تاریخ دارند. گرایش تاریخ و تمدن یکی از بهترین گرایش هاست.

چراکه در علاوه بر جنبه های سیاسی تاریخ، دانشجو واحدهای مختلفی در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی می گذراند که جذاب تر از تاریخ سیاسی است و دانش افزایی بیشتری به دست می آورد. با منابعی آشنا و مجبور به مطالعه می شود که در رشته تاریخ محض شاید تنها به عنوان مطالعه آزاد و علاقه شخصی به سراغ آن ها برود. سرفصل های گسترده این رشته به دانشجو کمک می کند تا با آزادی عمل بیشتری موضوع تحقیقی خود را انتخاب کند. 

قبولی در آزمون ارشد و دکتری رشته تاریخ و تمدن به مراتب آسان تر از قبولی در گرایش های مختلف تاریخ است.

البته باید توجه داشته باشید که گرایش تاریخ و تمدن جزء رشته های الهیات به حساب می آید. همزمان با انتخاب این رشته شما می توانید به سوالات گرایش ادیان و عرفان هم پاسخ دهید و چه بسا پس از آزمون به فکر تغییر رشته باشید که اگر بتوانید به سوالات ادیان و عرفان هم پاسخ دهید در انتخاب رشته آزادی عمل بیشتری دارید. هر دو گرایش تاریخ تمدن و تاریخ ادیان چهار درس دارند که دو درس مهم انگلیسی و عربی که به ترتیب ضریب های سه و چهار دارند بین این دو گرایش مشترک هست و مطالعه چند منبع در رشته ادیان و عرفان در کنار خلاصه های تاریخ و تمدن می تواند سبب شود که شما در دو گرایش به یک رتبه خوب برسید.

دوستانی که تمایل به انتخاب رشته تاریخ و تمدن را دارند برای تهیه جزوه ها در نظرات شخصی شماره ای که در پیام رسان ها فعال است( تلگرام یا پیام رسان بله ) را یادداشت کنند.

امیدواریم با ارائه خلاصه منابع اصلی و نکات مفید برای موفقیت به شما در آزمون مقاطع ارشد و دکتری کمک کنیم.

منبع : تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی |منابع ارشد تاریخ و تمدن
برچسب ها : تاریخ ,رشته ,تمدن ,گرایش ,ادیان ,دارند ,رشته تاریخ ,گرایش تاریخ ,پیام رسان ,پاسخ دهید ,انتخاب رشته